Mardisandid Läti Ülikoolis

Teist aastat järjest tähistasid Läti Ülikooli eesti keele üliõpilased mardipäeva. Seekord lisasime mardipäevale juurde ka üht-teist kadripäevast. Üritus sai teoks tänu 2. kursuse suurepärastele üliõpilastele! Eriline tänu Annijale ja Elvirale, kes ürituse korraldamise enda peale võtsid! Järgnev on nende kokkuvõtte üritusest.

Selle aasta seitsmendal novembril soome-ugri üliõpilased tähistasid mardi- ja kadripäeva Läti Ülikoolis. Eestlased on juba ammusest ajast pidanud mardipäeva (10. november). See päev tähistas suviste tööde lõppu ja ühtlasi ka hingedeaja lõppu. Mardipäeval ei koristatud ega tehtud lina- või villatöid. Mardipäeva eelõhtul joosti marti, mis tähendas, et riietati end tumedatesse riietesse, tehti maskid või valehabemed, kanti loomakostüüme ning käidi perest perre ja sooviti vilja- ja karjaõnne. Vastutasuks saadi pererahvalt kingitusi. Mardisandid laulsid laule, panid proovile pererahva lugemisoskuse, küsisid mõistatusi, viskasid peoga viljateri või herneid ja “külvasid” need viljaloitsu saatel põrandale.

Meie programmis olid erinevad tegevused, nii et õpilased said õppida palju huvitavaid asju sellest, kuidas eestlased neid kahte päeva tähistavad. Ürituse juhid olid riietatud traditsioonilistesse tumedatesse riietesse. Õhtujuhtidel oli seljas karusnahast kasukas, müts ja mask, millel olid ka valged detailid, mis meenutasid kadripäeva traditsioone. Enne ruumi sisenemist pidid kõik herneid põrandale viskama, et oleks hea ja viljakas saak. Toimus ka pidulik laud, et õpilased saaksid proovida erinevaid maitsvaid toite. Laual olid erinevad kohukesed, kama, lihapirukad, kaneelirullid ja šokolaadikompvekid Eestist. Kasutasime ka viktoriinikeskkonda Kahoot, mis sisaldas üksteist küsimust, et täiustada ja testida õpilaste teadmisi nendest pidustustest. Kaks võitjat, kes õigesti vastasid kümnele küsimusele võitsid eriauhinnad. Hiljem laulsime koos kadripäeva laulu. Me mängisime ka mitmeid traditsioonilisi mänge. Me üritasime arvata, kui palju kaalub kõrvits ja sellel võistlusel oli tõeline konkureeriv vaim! Ürituse käigus lõi igaüks erilise traditsioonilise maski, nii et saime ennast maskeerida. Muidugi küsisime erinevaid mõistatusi ja õpilased ja õpetajad olid väga teadlikud!

Õhtu jätkus ühiselt Guntars Godinši lätindatud „Kalevipoja” esitlusega. Oli rõõm näha sellise suurejoonelise tõlke esitlemist ja kuulda tõlkija teekonnast lõpptulemuseni.

 

Viimati uuendatud: 20.11.2018
Vaata ka teisi uudiseid