Kristjan Jaagu kraadiõppe tulemused teada!

Vaatamata üleilmsele koroonapandeemiale jagab sihtasutus Archimedes Kristjan Jaagu stipendiume, mille eesmärk on tugevdada Eesti kõrgkoolides pakutava hariduse rahvusvahelisust ja lõpetajat konkurentsivõimet tööturul. Tänavu on olnud neli stipendiumivooru ning kahe esimese tulemused on selgunud.

„Praegusel ebakindlal ajal on rahvusvaheline koostöö ning otsekontaktid nii teadlaste kui uurimisasutusega eriti olulised. Vaatamata segastele ning keerulistele aegadele, on kõik taotlusvoorud olnud jätkuvalt väga tiheda konkurentsiga. Otsused sügisel välismaale õppima minekuks tehti enne eriolukorra algust, mis säilitas taotluste arvu eelmiste aastate tasemel.“ selgitab programmi haldav Riiklike kõrgharidusprogrammide büroo juht Evelin Einla-Polluks.

1. märtsil 2020 oli Kristjan Jaagu välislähetuste stipendiumi tähtaeg. Stipendiumiga toetatakse lühiajalisi õppetööga seotud välisreise, muuhulgas nii konverentsidel osalemist kui ka raamatukogus töötamist. Kokku otsustati toetada 53 stipendiaati. Populaarseim sihtriik oli seekord Prantsusmaa, kuhu sooviti minna näiteks nii konverentsidele kui ka suvekooli. Eksootilisemad sihtriigid olid aga Indoneesia ja Pakistan. Tutvu tulemustega lähemalt SIIN.

1. aprillil 2020 oli Kristjan Jaagu kraadiõppe stipendiumi tähtaeg, millele said kandideerida kõik, kes alustavad või jätkavad magistri- või doktoriõppe tasemel õpinguid tunnustatud välisülikoolis ning on valmis pärast lõpetamist Eestis tööle asuma. Eriolukorrast hoolimata oli stipendiumi taotlejaid samaväärselt eelmise aastaga.

Tänavu anti välja kaheksa stipendiumi kraadiõppeks välismaal. Taotluse esitanute seas oli neli doktoranti ning nõukogu pidas neid kõiki stipendiumi vääriliseks. Doktoriõppes õppimist toetati tervise, sotsiaal- ja käitumisteaduste ja humanitaaria õppesuunal. Magistriõppe taotlusi oli märkimisväärselt rohkem ja väga erinevatest valdkondadest alates hariduspsühholoogiast lõpetades mereinseneeriaga. Ka konkursil edukaks osutunud taotluste seas peegeldub erialade lai ampluaa. Välisülikoolis magistriõppe läbimise toetamise eelduseks on valitud eriala õppimisvõimaluse puudumine Eestis. Tutvu tulemustega lähemalt SIIN.

Sihtasutusele Archimedes on 17 aasta jooksul programmi kõikide tegevuste peale esitatud enam kui 8000 taotlust. Lühiajalisteks õppetööga seotud välislähetuste stipendiaatidest enamiku moodustavad doktorandid. Pikemate vahetusõpingute ja kraadiõppe taotlejate seas annavad viimastel aastatel enam tooni magistrandid. Populaarsed sihtriigid on Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia ja Saksamaa, Rootsi, Soome.

Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm on Haridus- ja Teadusministeeriumi ning sihtasutuse Archimedes koostöös algatatud riiklik stipendiumiprogramm, mis pakub stipendiumeid välismaal õppimiseks üliõpilastele ja noorteadlastele, kelle ligipääs erinevate uuringutoetuste vahenditele on vähese kogemuse tõttu veel piiratud. Sihtrühmaks on õppe- ja teadustöös edukad magistrandid ja noorteadlased. Rohkem informatsiooni leiate meie kodulehelt http://haridus.archimedes.ee/kristjan-jaagu-stipendiumid.

 

Viimati uuendatud: 04.06.2020
Vaata ka teisi uudiseid